<-
Apache > HTTP Sunucusu > Belgeleme > Sürüm 2.0 > SSS

Please note

This document refers to the 2.0 version of Apache httpd, which is no longer maintained. Upgrade, and refer to the current version of httpd instead, documented at:

Sıkça Sorulan Sorular

Mevcut Diller:  en  |  ko  |  tr 

Bu SSS’nin en son sürümünü daima <http://httpd.apache.org/docs/2.0/faq/> adresindeki ana Apache sitesinde bulabilirsiniz.

Apache 2.0 yeni olduğundan Sıkça Sorulan Soruların neler olacağını henüz bilmiyoruz. Bu bölüm dolana kadar sorularınızın yanıtlarını aramak için Apache 1.3 SSS’sini incelemenizi öneriyoruz.

top

Konular

Destek
Sorunlarım olduğunda ne yapayım?
Hata İletileri
Bu hata iletileri ne anlama geliyor?
top

Destek

“Neden ... yapamıyorum? Niçin ... çalışmıyor?” gibi sorular için

Apache sunucu yazılımınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız şu adımları izleyin:

Günlük kayıt dosyalarına bakın!
Apache sorunları saptamaya ve size yardımcı olmaya çalışır. Çoğu durumda, günlük dosyalarına bir kaç ileti yazarak sunucu hataları için size bazı ayrıntıları sağlayacaktır. Bu genellikle sorunun sizin tarafınızdan teşhis edilmesi (dosya izinleri ve benzeri) ve düzeltilmesi için yeterli olur. Hata kayıtlarının tutulduğu günlük dosyalarının öntanımlı yeri /usr/local/apache2/logs/error_log olup sizin sunucunuzdaki yeri için yapılandırma dosyalarınızdaki ErrorLog yönergesine bakabilirsiniz.
SSS’ye bakın!
Apache Sıkça Sorulan Sorular listesinin en son sürümünü daima ana Apache sitesinde bulabilirsiniz.
Apache hata ayıklama veritabanına bakın
Apache Grubuna bildirilen çoğu sorun hata ayıklama veritabanına kaydedilir. Açık ya da kapalı, mevcut hata raporlarını incelemeden ve sorununuz hakkında kullanıcı destek listelerine (aşağıya bakınız) danışmadan lütfen yeni bir hata bildirimi yapmayın. Zaten raporlanmış bir sorunsa bir “ben de” veya “+1” raporu eklemeyin. Eğer özgün rapor henüz kapatılmamışsa ara sıra son durumuna bakmanızı öneririz. Ayrıca, raporu gönderenle de iletişime geçmeniz iyi olabilir, çünkü konu hakkında henüz veritabanına geçmemiş bir eposta alışverişi olabilir.
Bir kullanıcı destek listesine sorun

Apache, bilgilerini gönüllü olarak paylaşan etkin bir kullanıcı topluluğuna sahiptir. Bu topluluğa katılarak sorularınıza ve sorunlarınıza genellikle en iyi ve en hızlı yanıtı alırsınız.

Apache kullanıcıları eposta listesi

Kullanıcılara destek için Libera.chat IRC'nin #httpd kanalı

USENET haber öbekleri:

  • comp.infosystems.www.servers.unix [news] [google]
  • comp.infosystems.www.servers.ms-windows [news] [google]
  • comp.infosystems.www.authoring.cgi [news] [google]
Bunlar da çözüm olmadıysa sorunu hata ayıklama veritabanına bildirin

Eğer yukarıdaki adımlardan size uygun olanları izlemiş ve bir çare bulamamışsanız lütfen bir hata ayıklama bildiriminde bulunarak httpd geliştiricilerini sorun hakkında bilgilendirin.

Eğer sorununuz sunucunun çökmesine ve bir ‘core’ üretilmesine sebep oluyorsa hatayı bildirirken lütfen (mümkünse) bir geriye doğru hata izleme raporu ekleyin. Bir örnek:

# cd ServerRoot
# dbx httpd core
(dbx) where

(ServerRoot yerine kendi sunucu kök dizininizi ve httpd ve core dosyalarının yerine de kendi dosyalarınızı yazınız. Ayrıca, dbx yerine gdb de kullanabilirsiniz.)

Destek için kime başvurayım?

Milyonlarca kullanıcı ve altmıştan az gönüllü geliştirici ile Apache için kişisel destek sağlayamıyoruz. Ücretsiz destek için yardımlaşma listelerine katılmanızı öneriyoruz.

Profesyonel ve ticari Apache desteği almak için bu tür destekleri sunan şirketlere başvurunuz.

top

Hata İletileri

Invalid argument: core_output_filter: writing data to the network

Yanıtların gönderiminin hızlandırılmasının mümkün olduğu platformlarda Apache sendfile sistem çağrısını kullanır. Ne yazık ki, Apache’nin derleme sırasında varlığını tespit ettiği sendfile bazı sistemlerde düzgün çalışmaz. Bu en çok ağ ve diğer standartdışı dosya sistemleri kullanılırken ortaya çıkar.

Hata kayıt dosyalarında yukarıdaki iletinin bulunması, sıfır boyutlu olmayan dosyalar için sıfır boyutlu yanıtlar dönmesi bu sorunun belirtileri arasında sayılabilir. Devingen içerik için normalde sendfile kullanılmadığından sorun genellikle sadece durağan dosyalarda ortaya çıkar.

Sorunu ortadan kaldırmak için EnableSendfile yönergesini kullanarak sunucunun bütün bölümlerinde sendfile kullanımını iptal etmek yeterli olur. Ayrıca, benzer sorunlarda yardımı olabilen EnableMMAP yönergesine de bakınız.

AcceptEx Failed

Eğer win32’de AcceptEx sistem çağrısı ile ilgili hata iletileri alıyorsanız Win32DisableAcceptEx yönergesine bakınız.

Premature end of script headers

CGI betiklerindeki çoğu sorun tarayıcıya bir Internal Server Error (Dahili Sunucu Hatası) bildirimiyle ve hata kayıt dosyasına bu iletinin yazılmasıyla sonuçlanır. Bu tür sorunlarda hata ayıklamaya yardımcı olmak için bir CGI öğretici mevcuttur.

Mevcut Diller:  en  |  ko  |  tr